Пріоритетом ОПП є підготовка конкурентоспроможних фахівців, спрямованих на професійну успішність. Навички, які дозволяють випускникам ЗВО бути успішними на своєму робочому місці, називають soft skills - «м’які навички», «соціальні навички», «навички успішності» (Глосарій термінів від Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти).

Розвиток soft skills в учасників освітнього процесу провадиться відповідно до Законів України «Про освіту», «Про вищу освіту», Національної рамки класифікацій, «Стандартів і рекомендацій щодо забезпечення якості в Європейському просторі вищої освіти» («Standards and Guidelines for Quality Assurance in the European Higher Education Area», 2015), Постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. №800 «Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників», інших нормативно-правових документів, що регулюють освітній процес.

До soft skills зараховують навички комунікації, лідерство, здатність брати на себе відповідальність, працювати в критичних умовах, вміння полагоджувати конфлікти, працювати в команді, управляти своїм часом, розуміння важливості deadline (вчасного виконання поставлених завдань), здатність логічно і критично мислити, самостійно приймати рішення, креативність і ін. Іноді до соціальних навичок також зараховують знання іноземних мов, в першу чергу англійської мови.

Політика розвитку soft skills у здобувачів вищої освіти ОПП «Соціальна робота» детермінує співпрацю з працедавцями та випускниками, впливає на репутаційний капітал кафедри і університету. Іноді вживається синонімічний термін transferable skills (навички, що їх можна переносити). Мова йде про навички, що вважаються цінними на будь-якому робочому місці, незалежно від професійної сфери.

Перелік компетентностей ОПП «Соціальна робота» спеціальності 231 Соціальна робота, які формують soft skills:

ЗК 5. Здатність планувати та управляти часом.

ЗК 8. Навички використання інформаційних і комунікаційних технологій.

ЗК 11. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми.

ЗК 12. Здатність приймати обґрунтовані рішення.

ЗК 13. Здатність мотивувати людей та рухатися до спільної мети.

ЗК 14. Визначеність і наполегливість щодо поставлених завдань і взятих обов’язків.

ЗК 15. Здатність діяти соціально відповідально та свідомо.

ФК 15. Здатність взаємодіяти з клієнтами, представниками різних професійних груп та громад.

ФК 16. Здатність дотримуватися етичних принципів та стандартів соціальної роботи.

Набуттю соціальних навичок (soft skills) сприяє весь зміст ОПП, що включає обов’язкові і вибіркові компоненти, спрямовані на розвиток особистісних характеристик, завдяки яким здобувачі освіти навчаються успішно взаємодіяти в команді під час розв’язання професійних завдань. ОК «Вступ до спеціальності», ОК «Людина в сучасному соціумі», ОК «Етика соціальної роботи», ОК «Комунікація та професійні відносини в соціальній роботі», ОК «Соціальна робота в громаді», ОК «Соціальний супровід клієнта»; ВК «Тренінг формування фахових навичок», ВК «Професійна творчість» формують здатність організовувати групову роботу, підтримувати активну комунікацію у соціальному середовищі вербальними і невербальними засобами, працювати в колективі із дотриманням етичних норм та емпатії, виявляти креативність, гнучкість, лідерські та підприємницькі якості в умовах партнерської взаємодії, аналізувати, критично мислити, прогнозувати та вирішувати професійні ситуації, презентувати себе як фахівця соціальної роботи та результати власної діяльності, моделювати програму власного професійного розвитку.

Засвоєння змісту ОПП з метою формування soft skills відбувається через активні методи і форми діяльності (групова, парна, командна робота; тренінги, вебінари, дискусії, майстер-класи, розв’язання проблемних ситуацій), у ході різних видів практики.

Формуванню м’яких навичок сприяють різновекторні можливості для здобувачів освіти:

  • участь у студентському самоврядуванні (Бузурна Д., Тацюк М., Патрабой К., Мідріган Д., Полонська О., Поп’юк А.),
  • участь у науково-практичних конференціях, міжвузівських семінарах

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/270-shchorichna-studentska-naukova-konferentsiia-2.html

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/137-shchorichna-studentska-naukova-konferentsiia.html

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/73-studentka-spetsialnosti-sotsialna-robota-peremohla-na-studentskii-naukovii-onlain-konferentsii-fakultetu.html

  • конкурси студентських наукових робіт (2021 р., Сутаєв І., диплом третього ступеня ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Соціальна робота», тема «Молодіжна соціальна політика в Україні», Дрогобич (науковий керівник доцент Мудрий Ярослав Сергійович)

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/136-student-spetsialnosti-sotsialna-robota-zainiav-tretie-mistse-u-druhomu-etapi-vseukrainskoho-konkursu-studentskykh-naukovykh-robit-zi-spetsialnosti-sotsialna-robota.html

  • пропозиції неформальної освіти

тренінг «Інклюзія без кордонів», ГО «Чернівецьке об’єднання «Захист», тренер з безбар'єрності Олександр Науменко @naumekocv, 3 жовтня 2023 р., студенти 201 групи спеціальності «Соціальна робота»

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/345-treninh-inkliuziia-bez-kordoniv.html

Школа-тренінг «Інструменти цифрового блогерства під час війни», м.Київ, 7-10 вересня 2022 р., Марія Тацюк;

семінар-тренінг «Разом проти торгівлі людьми», Шевченківська зала ЧНУ ім. Ю. Федьковича, 15-16 травня 2021 р., Антонюк Іванна, Сутаєв Ілля

http://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/143-seminartreninh-razom-proty-torhivli-liudmy.html;

літня школа для майбутніх соціальних працівників та психологів з протидії торгівлі людьми, м. Яремче, 16-18 липня 2019 року й 11-13 серпня 2020 року, Ілля Сутаєв; 

  • міжнародні проекти

бінаціональні семінари (Фрайбург, Аугсбург, Кемптен);

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/354-navchannia-cherez-doslidzhennia.html

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/160-binatsionalnyi-ukrainsko-nimetskyi-seminar-samousvidomlennia-svoho-zavdannia-emansypatsiinoiu-sotsialnoiu-robotoiu-ta-pedahohikoiu-ztsilennia.html

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/111-zvitna-dokumentatsiia-nimetsko-ukrainskoho-proiektu-rol-i-funktsii-sotsialnoi-roboty-na-tli-suspilnykh-protsesiv-transformatsii-v-nimechchyni-ta-v-ukraini.html

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/91-sait-nimetsko-ukrainskoho-proiektu-inkliuziia-stan-ta-vidnoshennia-do-invalidnosti-v-mynulomu-ta-sohodenni.html

навчальний дистанційний курс (італійський проект «Підтримка шкільної інклюзії та батьківства в Україні») ;

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/186-oholoshennia-9.html

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/135-italiisko-ukrainskyi-proiekt-pidtrymka-shkilnoi-inkliuzii-ta-batkivstva-v-ukraini.html

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/92-uvaha-onlayn-treninh.html

  • громадська й волонтерська діяльність, всеукраїнські й регіональні акції, кампанії соціального змісту

28 листопада 2023 року студенти 2-3 курсів спеціальності 231 Соціальна робота кафедри педагогіки та соціальної роботи долучилися до квесту "Дій проти насильства", який у рамках проведення Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства" відбувся в Чернівцях вперше.

На локаціях працівники управління патрульної поліції в Чернівецькій області, Міжнародного центру допомоги «Місто Добра», Центру соціальних служб та центру допомоги врятованим розповіли про свою роль у протидії домашньому насильству. 

На кожній локації майбутні фахівці відповідали на тематичні запитання, що стосувалися домашнього насильства та визначали, як діяти в критичних ситуаціях

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/366-uchast-u-kvesti-dii-proty-nasylstva.html

18 травня 2023 р. в рамках традиційного інклюзивного культурно-мистецького фестивалю «Наш чудовий СонцеСвіт», (ГО Інклюзивний арт-інфо центр «Чернівці» (голова - Лідія Анциперова) у співпраці з ВП ГО «Всеукраїнський дитячий фонд» у Чернівецькій області (голова - Уляна Легусова)) була організована виставка дитячих патріотичних малюнків «Кольори перемоги». Більше 150 дітей-учасників виставки були відзначені дипломами та завдяки благодійникам отримали подарунки, в т.ч. солодкі.

До підготовки до заходу долучилися студенти 201-ої групи спеціальності «Соціальна робота» Аліна Барановська, Вікторія Добренько, Юлія Дутка.

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/281-vystavka-dytiachykh-patriotychnykh-maliunkiv-kolory-peremohy.html

16 травня 2023 студенти спеціальності «Соціальна робота» взяли участь у заході, який проводився Службою у справах дітей Чернівецької обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації) з нагоди відзначення Дня сім’ї.

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/280-zakhid-z-nahody-vidznachennia-dnia-simi.html

У грудні 2022 року студентки спеціальності "Соціальна робота" долучилися до проведення навчальних заходів для дітей внутрішньо переміщених осіб на базі "Простору дружнього до матері і дитини у місті Чернівці".

Дівчата приготували для малечі ігрову програму, розписували пряники, а потім разом розмальовували янголів, подарувавши діткам незабутні святкові емоції, радість та натхнення!

Координаторка міжнародної благодійної організації "Благодійний фонд "СОС Дитячі Містечка Україна" Анна Бабенко відзначила відповідальність, належний рівень знань вікових особливостей дітей, позитивні особисті якості, активність, творчий підхід до роботи наших студентів.

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/246-uchast-nashykh-studentiv-v-blahodiinomu-zakhodi-vid-sos-dytiachi-mistechka-chernivtsi.html

Студенти 101 групи спеціальності «Соціальна робота» Еріка Бринзила, Катерина Патрабой та Марія Тацюк як волонтери долучилися до проведення регіонального дитячого культурно-мистецького фестивалю «Наш Чудовий Сонцесвіт», який проходив з 2 по 4 червня 2021 р.

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/153-rehionalnyi-dytiachyi-kulturno-mystetskyi-festyval-nash-chudovyi-sontsesvit.html

Результативність формування soft skills підтверджена успіхами студентів - Сутаєв І. (3 курс), Патрабой К. (1 курс) увійшли в загальноуніверситетський рейтинг Топ-25 найкращих студентів

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/71-student-spetsialnosti-sotsialna-robota-u-reitynhu-naikrashchykh-studentiv-universytetu.html

https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/121-studentka-101-hrupy-spetsialnosti-sotsialna-robota-patraboi-kateryna-uviishla-do-zahalnouniversytetskoho-top-25-naikrashchykh-studentiv-pershokursnykiv.html

5 грудня 2022 року за активну громадську позицію, вагомий внесок у розвиток національно-патріотичного виховання, волонтерську роботу, сприяння обороноздатності України та з нагоди Міжнародного дня волонтера грамотою Департаменту освіти і науки нагороджено Патрабой Катерину, студентку Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича кафедри педагогіки та соціальної роботи.

 https://psr-chnu.com.ua/uk/novyny/240-krajina-neskorenikh-nagorodzheno-molodikh-volonteriv-bukovini.html

Патрабой К., 4 к., з 1.09.2023 р. призначено академічну стипендію Верховної Ради України (наказ ректора ЧНУ 1932-ст від 09.11.2023 р.)

Формування означених soft skills згідно ОПП створює умови для подальшої успішної реалізації здобувачами професійної діяльності у галузі соціальної роботи.